kıl çadır özellikleri

Categorieskıl çadır, kıl çadırı, yörük çadır, yörük çadırıYorum yok kıl çadır özellikleri768 views

Çok uzun zamandır kullanılan keçi kılı çadırlar birbirinden değerli bir çok özellik barındırıyor. Keçi kılı çadırın başlıca özellikleri şöyle:

  1. Kıl çadır (kara çadır) keçinin üzerindeki doğal kılından yapılır.
  2. Kıl çadırı otağ çadırı olarak kurulabilir.
  3. Kıl çadırları sıcağı engeller (Yaz sıcağında çadır ipleri genleşerek uzar bu da çadırın hava almasını sağlar).
  4. Kıl çadırları soğuğu da önler (Kışın da tam tersi olarak, keçi kılı ipler çekilir ve gözenekleri kapatarak çadır içine soğuk hava girmesini önler).
  5. Yörük çadırı farklı desenlerde imal edilebilir.
  6. Kıl Çadır otantik bir dekor sunar bu da insanların ilgisini çekmektedir.
  7. Kıl Çadırı üzerindeki dokusu sayesinde, akrep yılan gibi hayvanları kendisinden uzak tutar.
  8. Kıl çadırı (yörük çadır) kültürümüzün bir parçasıdır.
  9. Kıl çadırı özellikle gölgelenme amaçlı kullanılır.
  10. Kıl çadırları kafe ve restoran açmak isteyenler için fiyat olarak en makul mekan açma sistemlerinden birisidir.

kıl çadır-19

DOKUMACILIK

Kıl Çadır Nedir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan adına kara çadır veya yörük çadırı dediğimiz çadırdır.

Kıl Çadır Nasıl Yapılır?

Keçilerin kılları kırkılarak veya tabakhanelerde derisinden ayrıştırılarak çarklarda ya da makinelerde toplanır ve sonrasında kurutma ve tarama işlemlerinden geçerek el ile eğrilip ip haline getirilir. Bu ipler yine el tezgahlarında veya otomatik makinelerde dokunarak çeşitli desenlerde  boyutlarda çadır bezi olarak imal edilir. Bu çadır bezleri uygun ölçülerde kesilip çadır kurma işlemi ile son halini alır.

 

Kıl Çadır Dokumacılığı

Kıl çadır dokumacılığı çok eskilerden beri el ile yapılan bir işlemdi. Çark denilen aletle eğrilir, düven denilen dokuma tezgahları ile de dokunurdu. Çobanlar ve köylüler bu çadırları konaklama amaçlı kullanmışlardır.  Sıcağa karşı dayanıklı oluşu bu çadırı özellikle çöl iklimlerinde vazgeçilmez yapmıştır. Arabistan’da da bu çadırlar misafirleri ağırlamak için özellikle kullanılıyor. Türkiye de bu konuda ön ayak olmuş ve yıllardır Arabistan’a bu çadırlardan ihraç etmektedir. Kafe ve restoranlar özellikle bu çadırları tercih etmektedir. Kıl Çadırlar otantik görüntüsü sebebiyle insanları etkilemektedir.

Kıl çadırı yıllardır gece gündüz dokuyan köylüler şimdilerde bu işi makinelere bırakmış görünüyor. Yine de az miktarda dokunan el dokuması çadırlar bulunabilmektedir. El dokuması çadırların en önemli özelliği doğal ve daha dayanıklı olmasıdır. Mekanınızda kullanacağınız çadırların el dokuması veya fabrika dokuması olmasını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın